
Monica uit Leerorkest speelt op jeugdviool van Jaap van Zweden
- On 18 november 2020
Monica (11) uit Amsterdam-Noord krijgt een nieuwe viool te leen, en niet zo maar een viool. Zij gaat spelen op de jeugdviool van dirigent Jaap van Zweden.
Monica is gek op vioolspelen en doet al 3 jaar mee met het Leerorkest. Vorig jaar speelde zij met haar Leerorkest-kwartet op een klassiek muziekfestival. Dat was heel bijzonder.
Oorlogsgeweld
Monica is in Nederland geboren maar haar ouders komen uit Irak, Mosul, een gebied vol oorlogsgeweld. Ze heeft twee zusjes die zij vaak onder haar hoede neemt. Haar muziekles wordt betaald door het Jongerencultuurfonds van Amsterdam. En haar viool leent ze gratis van het Leerorkest.
Nu is Monica uitgekozen voor een heel bijzondere viool: de jeugdviool van Jaap van Zweden, de wereldberoemde Nederlandse dirigent. Op deze viool won hij als kind al mooie prijzen. Zij krijgt de viool te leen om thuis te oefenen en voor optredens met het Leerorkest. Monica zit in groep 8 van de basisschool. Haar ouders zijn heel trots dat zij nu de viool van Jaap van Zweden krijgt om zichzelf verder te ontwikkelen.
Instrumentendepot
Woensdag 25 november om 14.30 uur krijgt Monica de viool officieel overhandigd op het Instrumentendepot van het Leerorkest, in het strijkatelier. Op donderdag 26 november om 14.30 uur zal Monica voor het eerst de les doen op haar bijzondere viool bij haar vioolgroepje van het Leerorkest op school.
Toen Jaap van Zweden zijn viool doneerde voor het Instrumentendepot Leerorkest, bij de actie Klassiek Geeft van NPO Radio 4, vertelde hij daarover op de radio. Het mooie filmpje daarvan staat op Youtube: https://youtu.be/xavYSy9xnjc.
Monica speelde op 25 januari dit jaar nog in het Muziekgebouw voor de opening van de Strijkkwartet Biënnale: https://youtu.be/EtyKluJrznQ.
Kinderen die bij het Leerorkest spelen krijgen vaker de kans op een bijzonder instrument. Koningin Máxima schonk de Amalia-viool aan het Leerorkest.
Op de foto speelt Monica speelt hier nog op haar gewone viool. Volgende week zal ze voor het eerst op de viool van Jaap van Zweden spelen.
Het Instrumentendepot van het Leerorkest leent gratis instrumenten uit aan kinderen uit gezinnen met een smalle beurs. Dat gebeurt in samenwerking met het Jongerencultuurfonds Amsterdam en het Jeugdfonds Sport & Cultuur.
Foto: Greta Muis